Dekopír fűrészlap vásárlás: Hogyan válassz a különböző fogazatok között?

A fűrészlap igen fontos tartozéka a dekopír fűrésznek, hiszen ez biztosítja a megfelelő vágási minőséget. Ennek megfelelően csak olyan lapot érdemes választani, ami minőségi és nem fogunk csalódni benne munka közben. Egyáltalán nem mindegy, hogy az egyes anyagokhoz milyen terméket választunk, ezért útmutatónkat érdemes végigolvasni.

Milyen alapanyagú lehet egy dekopír fűrészlap?

Talán a leggyakrabban választott a HSS acél lap, amely a kemény anyagok vágására nyújthat tökéletes megoldást. A nagysebességű, nagy teljesítményt bíró és mélyen keményített lap a keményebb anyagok, mint például a fémek és a keményebb fák vágására ajánlott.

A HCS szénacél lap már a puhább anyagokhoz ajánlott: fához, műanyaghoz és farostlemezekhez. Általában a hobbi fűrészlapokat ebből készítik.

A BIM, azaz bimetál lap ötvözi a HCS és a HSS tulajdonságait. Keményfákhoz, valamint kemény műanyagokhoz is ajánlott. Élettartamuk kiemelkedő.

Milyen szabályokat érdemes betartani, ha a fogazatot és a vágandó anyagot összhangban szeretnénk hozni?

Csak abban az esetben tudja elvégezni feladatát egy dekopír fűrészlap, ha pontosan azt a típusát használjuk, ami az adott anyag vágásához szükséges. Minden anyag más és más fogazatot igényel, így fémhez és furnérhoz is mást kell választanunk.

A gyors és durva vágásokhoz mindig mart és terpesztett fogazatú lapot válasszunk, hiszen ez való a keményebb fához, a műanyaghoz és a fémhez.

A finom vágásokhoz a mart és hullámozott fogazat dukál, amely hatékony lehet az alumínium, a műanyag, a puha acél és a színesfém esetében is.

A gyors vágáshoz a csiszolt és terpesztett fogazat használata javasolt.

A fogazat sűrűségét minden egyes terméken jelölik, keressük a T betűt. A T betű mögött álló szám a fogak mennyiségét jelzi egy egységnyi hosszra vetítve. Természetesen minél nagyobb számot látunk, annál sűrűbb a fogazat.

Masszívabb faanyag esetén válasszunk nagyobb fogazatú lapot kevesebb fogszámmal, míg a fémhez a kisebb méretű fogazat és a nagyobb fogszám lesz az ideális. Ez az egyik fő szempont dekopír fűrészlap vásárlásnál.

Hogyan kell rögzíteni a fűrészlapot?

Két rögzítési mód ismert, az egyik a T szárú, míg a másik az U szárú. Nagyobb számban találhatunk a boltok polcain a T rendszerűből, míg az U tengelyes már sokkal ritkábban fordul elő.

Fontos része a fűrésznek a befogó, amely a fűrészlap szempontjából lényeges, hogy jó anyagból készüljön. Silány minőségű fűrészekkel nem is nagyon érdemes kísérletezni. A lapot nem túl bonyolult behelyezni, hiszen pattintható, vagy csavarozható lehet.

Milyen jellemzői vannak a dekopír fűrészlapnak?

Íveket, egyenes vágásokat, kör vágásokat is ejthetünk a lapokkal. Ívek esetében válasszunk kis szélességű és könnyen forduló lapot. Mindig a vágandó anyag vastagságához képest válasszuk meg a lap hosszát. Használat előtt ellenőrizzük le a szimbólumokat, grafikai jelöléseket, hiszen abból tudhatjuk meg például a vágható anyag típusát és vastagságát is.